Fiszki to proste narzędzie wspomagające naukę. Odpowiednio opracowane – gotowe lub zrobione samodzielnie z użyciem zwykłych kartek papieru, mogą ułatwić nam przyswojenie nawet dużego zakresu materiału z danej dziedziny. W jaki sposób fiszki pomagają nam w zapamiętywaniu informacji?


Czym są fiszki?

Fiszki to dwustronne kartki – kartoniki, na których znajdują się pytania i odpowiedzi. Na jednej stronie mamy pytanie, np. co jest stolicą Francji?, a na drugiej odpowiedź: Paryż. W przypadku fiszek z języków obcych, dwustronne karteczki na jednej stronie mają zapisane słówko w języku obcym, a na drugiej jego tłumaczenie. Przy nauce języków, oprócz tłumaczenia słówek, na fiszkach powinny znaleźć się także przykłady zastosowania odpowiednich stwierdzeń w zdaniach oraz obrazy, ułatwiające zapamiętywanie słówek.

Wspomaganie nauki fiszkami

Dzięki mechanizmowi „pytanie-odpowiedź” fiszki ułatwiają i w pewien sposób systematyzują naukę. Przyspieszają przyswajanie wiedzy i są atrakcyjniejszą formą nauki, niż standardowe ślęczenie nad książkami i notatkami.
Z fiszek można korzystać w różnych okolicznościach, nawet podczas jazdy autobusem czy pociągiem albo w krótkich przerwach pomiędzy wypełnianiem obowiązków domowych lub zawodowych.

Nowoczesne fiszki elektroniczne

Prostota fiszek jest ich ewidentną zaletą, ale w dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi woli wykorzystywać fiszki elektroniczne, np. na telefonach komórkowych czy komputerach. Można je mieć zawsze pod ręką – wystarczy aplikacja na smartfona, dlatego zwiększamy szansę na naukę w wolnym czasie w ciągu dnia, nawet jeśli zapomnimy zabrać ze sobą materiałów do ćwiczeń. Oprócz tego, przy nauce języków obcych z fiszkami elektronicznymi, można za jednym razem uczyć się także prawidłowej wymowy słówek.

Fiszki rzeczywiście działają, ponieważ bazują na krzywej zapominania. Im częściej powtarzamy przyswojone informacje, tym szybciej są one trwale zapisywane w naszej pamięci. Bez powtarzania, dane informacje będziemy usuwać z pamięci już po kilku dniach.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *