Naukowcy dowiedli w drodze badań empirycznych, że czytanie książek czy czasopism jest dla mózgu tym, czym siłownia dla mięśni człowieka. Czytając, jednocześnie ćwiczymy i rozwijamy nasz mózg. W jaki sposób?

Same korzyści

Z czytania książek – czy samodzielnie czy też słuchania, kiedy ktoś nam czyta, czerpiemy wiele cennych wartości. Rozwijamy słownictwo, logiczne myślenie, stajemy się bardziej empatyczni i szybciej się uczymy. Czytanie sprawia, że możemy poznawać świat, nie ruszając się z własnego domu. Jest sposobem na nudę i rozrywką zupełnie innego charakteru, niż oglądanie telewizji czy granie w gry wideo, ponieważ angażuje do działania naszą wyobraźnię. Ćwiczymy nie tylko proces czytania, ale też wiele innych umiejętności naszego mózgu. Rozwijamy współodczuwanie, intuicję, kluczowe zdolności empatii. Lepiej rozumiemy uczucia, myśli, emocje i motywy osób z naszego otoczenia.

Wyzwanie dla mózgu

Kiedy sięgamy po książkę, organizujemy dla naszego mózgu wyzwanie, któremu musi podołać. Stymulujemy go do wytężonej pracy, co pobudza jego rozwój w dłuższej perspektywie czasu. Ludzki mózg cechuje się zdolnością do rozwoju i przekształceń. Dzięki czytaniu aktywujemy do działania struktury, które tworzą w mózgu nowe komórki nerwowe – neurony i połączenia neuronalne. Przestrzeń umysłu zwiększa się, a osoby często czytające poszerzają swoją wiedzę i horyzonty myślowe.
Pod wpływem bodźców zewnętrznych, jakim jest czytanie książek, tworzymy zapisy pamięciowe. Człowiek potrzebuje czasu i codziennych, regularnych ćwiczeń, aby biegle i szybko czytać i na tej podstawie uczyć się.

Mózg w takim przypadku cały czas używa struktur odpowiedzialnych za rozumienie tekstu pisanego oraz za uczenie się, dzięki czemu coraz więcej jest w nim połączeń nerwowych pomiędzy komórkami oraz samych komórek. Rozwijają się w mózgu struktury i wzmacniają się za każdym razem, kiedy ponownie sięgamy po lekturę. Co więcej, fabuła książek może wciągnąć nas w siebie do takiego stopnia, że możemy zacząć nawet jej fizycznie doświadczać.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *