Mózg jest zaawansowanym narządem, który na co dzień przetwarza miliony informacji, docierających do niego za pośrednictwem zmysłów człowieka. W jaki sposób koduje on te dane?

Ile informacji zapamiętujemy?

Nie wszystkie informacje, jakie docierają do mózgu człowieka każdego dnia, są zapamiętywane. Jest ich po prostu za dużo. Jak wskazują naukowcy z Politechniki Poznańskiej, zapamiętujemy:

• 90 proc. tego, co mówiliśmy o tym, co robimy,
• 70 proc. tego, co mówiliśmy w czasie rozmowy,
• 50 proc. tego, co widzieliśmy i słyszeliśmy,
• 30 proc. tego, co widzieliśmy,
• 20 proc. tego, co słyszeliśmy,
• 10 proc. tego, co czytaliśmy.

Najwięcej informacji rzeczywiście dociera do naszego mózgu i jest w nim kodowane za pośrednictwem wzroku. Dlatego większość z nas jest „wzrokowcami”.
Teoretycznie pamięć człowieka jest w stanie zapamiętać dowolną ilość danych, ale umysł trzeba trenować, aby zapamiętywał coraz więcej, szybciej i w każdej sytuacji.
Jak umysł zapamiętuje dane?

O zapamiętywaniu informacji docierających do człowieka z otoczenia, decyduje kilka mechanizmów toczących się w naszym mózgu, takich jak:

• Działanie pamięci krótkotrwałej – trafiają do nas dane, sygnały i informacje pozyskiwane dzięki wszystkim zmysłom. Jeśli mózg nie da sygnału, aby zapisać ważne informacje, to są one usuwane z poziomu pamięci krótkotrwałej w kilka sekund.

• Zapisywanie ważnych informacji na dłużej – jest to możliwe tylko wówczas, gdy ktoś lub coś przykuje naszą uwagę.

• Zapisywanie informacji w pamięci długotrwałej – to angażujący wiele zmysłów proces, który wymaga powtarzania zapamiętywanych informacji. Ważne jest budowanie tzw. ścieżek zapamiętywania, czyli kojarzenia ze sobą różnych faktów, aby móc je później odtworzyć.

Na przykład nowe słówka z języka obcego łatwiej przyswoimy i zapamiętamy na dłużej, jeśli połączone będą np. z obrazem, dźwiękiem lub filmem.

Łączne działanie pamięci krótkotrwałe i długotrwałej oraz budowanie jasnych ścieżek zapamiętywania skutkuje uczeniem się i zapisywaniem trwale w naszym mózgu danych, do których w każdej chwili będziemy mogli wrócić.

Źródła:
http://repozytorium.put.poznan.pl/Content/8907/9.2.pdf
https://plus.dziennikbaltycki.pl/magazyn/a/tajemnice-umyslu-mozesz-zapamietac-prawie-wszystko-ale,11942593

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *