Poziom przyswajania wiedzy zależy od wielu różnych czynników, nie tylko uzależnionych od osoby uczącej się. Ważne jest skupienie na temacie, w którym zgłębiamy wiedzę. Skupienie podczas nauki można osiągnąć dzięki systematyce, uczeniu się w cichym miejscu, o odpowiedniej porze, jak i ograniczając wpływ czynników zewnętrznych.

Jak ważna jest systematyka?

Przed rozpoczęciem nauki, zawsze należy robić sobie jej plan, podzielić materiał i zagadnienia według ściśle wyznaczonego klucza. Nie powinniśmy mieszać ze sobą tematów do nauki. Najlepiej uczyć się jednego przedmiotu przez np. godzinę, później zrobić sobie kilkuminutową przerwę, a następnie zabrać się za inne zagadnienia. Dzięki temu nie będziemy się nudzić, a i szybciej przyswoimy informacje.

Lepiej w pierwszej kolejności uczyć się najtrudniejszych rzeczy i nie odkładać ich na później. Na początku czasu przeznaczonego na naukę łatwiej się nam skupić na zadaniach i pojąć zawiłe kwestie.

Miejsce i czas nauki

Dobre miejsce do nauki to takie, w którym czujemy się komfortowo. Może to być biurko w swoim pokoju, łóżko w sypialni gdzie bez problemu będziemy mogli rozłożyć materiały do nauki, kartki, książki i notatki, albo biblioteka czy ławka w parku. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób się uczymy. Miejsce do nauki, jakie wybierzemy, powinno zapewniać nam dobre oświetlenie, najlepiej światłem naturalnym oraz bieżącą wentylację.

Uczyć możemy się o każdej porze dnia i nocy. Każdy ma swój czas w przeciągu całego dnia, kiedy najlepiej się koncentruje i najszybciej pochłania informacje. Jedni najlepiej uczą się o poranku, kiedy jeszcze wszyscy śpią, a inni wolą uczyć się w środku nocy. Jest to kwestią indywidualną.

Cisza sprzyja uczeniu się

Minimalizacja zakłóceń z zewnątrz sprzyja koncentracji na nauce. Dlatego przed zabraniem się do książek należy wyłączyć telefon, komputer i wszelkie komunikatory internetowe. Jeśli potrafimy skupić się wyłącznie w całkowitej ciszy, najlepiej zainwestować w dobre stopery lub uczyć się w godzinach, kiedy jest najciszej, np. wcześnie rano.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *