Kiedy warto iść na studia? Czy dobrym pomysłem jest zapisanie się na uczelnię wyższą tuż po zdaniu egzaminu maturalnego, czy może lepiej zrobić sobie dłuższą przerwę i dopiero później zacząć studiować? Kiedy jest najlepszy czas na naukę?

Studia niekoniecznie po maturze

Zdecydowana większość studentów rozpoczyna naukę na studiach wyższych od razu po zakończeniu edukacji w szkole średniej. Zdają maturę i natychmiast składają „papiery” na wybraną uczelnię wyższą. Problem w tym, że młodzi ludzie w wieku 19-20 lat nie do końca są przygotowani do wyboru swojej zawodowej drogi. Nie wiedzą, co chcieliby robić ze swoim życiem i wybierają kierunek studiów albo losowo, albo kierując się wyborem swoich kolegów i koleżanek. Przez to albo uczą się czegoś, czego nie lubią i w czym nie czują się najlepiej, albo zmieniają kierunki kilkukrotnie, aż trafią na taki, który rzeczywiście jest ich pasją.

Dlatego na studia warto wybrać się wtedy, gdy jesteśmy przekonani o słuszności swojego wyboru. Nie bójmy się zrobić przerwę w edukacji. Nie musi być to strata czasu, ale świadome danie sobie dłuższego okresu na odkrycie tego, co chcemy robić.

Sprecyzowane plany

Nauka na studiach tylko wtedy, gdy jest to konieczne
Dobrym wyborem jest również kontynuowanie nauki po szkole średniej na uczelni wyższej, jeśli tylko w ten sposób możemy zdobyć upragniony zawód. Jeśli chcemy być lekarzem, adwokatem, sędzią, czy wykładowcą akademickim, studia będą niezbędnym elementem dążenia do swojego zawodu.
Na naukę nigdy nie jest za późno, dlatego nawet osoby, które dawno temu zakończyły edukację w szkole średniej, mogą zdecydować się na poszerzanie swoich horyzontów i zdobycie wykształcenia wyższego na wybranej wyższej uczelni.
Najlepszym momentem na naukę jest czas, w którym naprawdę chcemy się uczyć dla siebie, nie dla innych i nie po to, bo musimy mieć wyższe wykształcenie, aby znaleźć pracę w Polsce. Mit o konieczności zdobycia magistra czy inżyniera dla pozyskania dobrej pracy już dawno został obalony w naszym kraju, a brakuje rąk do pracy w zawodach typowo fizycznych, m.in. budowlanych. Nie każdy zatem musi studiować.