Mózg, czyli ośrodkowy układ nerwowy jest jednym z najważniejszych narządów w naszym ciele. Decyduje o wielu czynnościach, jakie na co dzień wykonujemy i steruje procesami we wszystkich układach naszego ciała. Rozwój mózgu wymaga dostarczania mu odpowiednich składników, które będą zwiększać jego sprawność. Do najpopularniejszych metod rozwoju mózgu zalicza się prowadzenie odpowiedniej diety, bycie aktywnym fizycznie, ciągłe ćwiczenie pamięci i naukę, która powinna trwać przez całe życie.

Dieta dla mózgu

Na działanie naszego mózgu bezpośredni wpływ wywiera to, co jemy. Zmiana diety na taką, która będzie wspierała rozwój mózgu, przyniesie oczekiwane rezultaty. W naszej codziennej diecie powinny znaleźć się źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Są one obecne w orzechach czy w rybach morskich. Takie produkty trzeba spożywać regularnie. Mózg zużywa tłuszcz jako cenne źródło energii, ale jednocześnie ten sam tłuszcz służy do izolacji i ochrony neuronów.

Ciągłe uczenie się

Idea uczenia się przez całe życie, pozwala na rozwój mózgu i ciągłe zwiększanie jego możliwości. Nasz umysł nie znosi rutyny, dlatego nie możemy pozwolić mu się nudzić. Powinniśmy cały czas się uczyć i trenować pamięć i koncentrację. Jak wynika z badań, np. nauka nowych języków obcych umożliwia odmłodzenie mózgu i zwiększenie jego sprawności do działania.

Ćwiczenie pamięci

Im częściej się uczymy i staramy się zapamiętywać pewne informacje, tym lepiej funkcjonuje nasza pamięć. Takie regularne ćwiczenia pozwalają rozwijać zdolności pamięciowe mózgu i sprawność działania tego narządu. Mózg odmładza się i przez długi czas nie grożą nam objawy demencji starczej.

Częste przebywanie na świeżym powietrzu
Mówi się, że trzeba przewietrzyć umysł, aby nabrać innego spojrzenia na problemy do rozwiązania. Rzeczywiście coś w tym jest, ponieważ tlen to obok glukozy najważniejszy składnik dla wspierania zdolności koncentracyjnych mózgu. Wpływa na pamięć i procesy kodowania nowych informacji, dlatego korzystajmy jak najwięcej z przebywania na świeżym powietrzu.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *