Jedną z najważniejszych kwestii w przyswajaniu w sposób najbardziej efektywny wiedzy z danego tematu, jest zachowanie systematyczności nauki. Ucząc się systematycznie ,można szybciej nauczyć się danego przedmiotu lub zakresu tematu ważnego do testu czy egzaminu. Wśród zasad systematyczności wyróżnić można uczenie się w regularnych odstępach czasu, w tym samym, dogodnym miejscu, przyswajając na bieżąco wiedzę z zakresu kolejnych lekcji czy zajęć w szkole, co pozwala na naukę mniejszych partii materiału, ale często.

Regularność uczenia się

Dobrze jest przyjąć założenie, że np. poświęcamy na naukę po 1-2 godziny dziennie, przez 4 dni w tygodniu, pozostawiając sobie wolny piątek, sobotę i niedzielę, jako weekend na własne przyjemności. Najlepiej podzielić sobie naukę na działy tematyczne i uczyć się np. jednego dnia matematyki, drugiego języka polskiego i tak dalej. Łatwiej wtedy przyswajać niezbędną wiedzę.

Dogodne miejsce do nauki

Jeśli będziemy uczyć się zawsze w tym samym miejscu, zapewniającym ciszę, spokój, naturalne oświetlenie i wygodę, będziemy je kojarzyć z nauką. Zawsze wtedy, gdy usiądziemy przy biurku, będziemy nastrajać się na przyswajanie nowej wiedzy. Powinniśmy pozostawić sobie wolne miejsce na rozłożenie książek i notatek, aby do wszystkiego mieć ułatwiony dostęp. Takie przygotowanie do nauki także ma znaczenie w systematyczności.

Ucz się mało, ale często

Łatwiej jest się nauczyć za jednym razem jednej strony notatek, niż narobić sobie zaległości i musieć uczyć się 10 stron tego samego dnia, z uwagi na nadchodzący egzamin lub sprawdzian. Systematyczne uczenie się to kwestia dobrych chęci i organizacji pracy, ale przede wszystkim konsekwencji i świadomości tego, że regularna nauka przynosi nam wiele korzyści.

Nauka staje się prostsza i na pewno bardziej przyjemna, ponieważ musimy na nią codziennie poświęcić mniej czasu. Pamiętać należy również o higienie uczenia się – jeśli mamy więcej materiału do nauki, zabierzmy się za niego wcześniej i róbmy sobie przerwy, aby móc oczyścić umysł i powrócić do nauki z nowymi siłami.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *